Meet the Staff

All staff at St. Michael’s CE Academy work as part of a supportive team who nurture, encourage and inspire our pupils. They are excellent role models, holding high personal and professional standards and are dedicated to delivering outstanding teaching and learning for all our pupils. Please see the list below of all the staff, the positions they hold and respective responsibilities for 2018-2019.

 

 

Teachers - Senior Leadership Team

 

Faz Islam (Headteacher)

Rachel Smith (Deputy Headteacher - Maths)

Helen Boutle (Assistant Headteacher - SEND and Safeguarding)

Sarah Parkin (Assistant Headteacher - English and KS2 Leadership)

Kiran Barraclough (TLR - EYFS)

Lyn Grey (TLR - Read, Write Inc and KS1 Leadership)

 

Teachers

Class based

Middle Leader Responsibility

Year Group

Teaching Assistant

(Class based)

Teaching Assistant

(Class based additional or with SEND focus)

Kiran Barraclough

EYFS

Nursery

Keeley Pick, Laura Biglands, Nicola Elsworth (am), Carla Mersini (pm)

Catherine Thewlis (am/pm)

Cheryl Townsend (am)

Helen Hudson

TBA

 

Reception

Ruth Fothergill

Karen Smith (Nursery Nurse)

 

Nicola Furness

History

 

Reception

Anita Woodhall

Natalie Munday

Outdoor Education

 

Year 1

Karen Wilson

 

Lindsey Singh

Modern Foreign Languages

 

Year 1

Karen McGregor

Linda Blakey

Karen Martin

TBA

 

Year 2

Linda Berry

Sue Hirst

Carol Babbage (am)

Lyn Grey

Read Write Inc and KS1 Leadership

 

Year 2

Amy Bedford

Nuala Lawton (am)

Carol Babbage (pm)

Rebecca Austerfield

Religious Education and Collective Worship

 

Year 3

Rebecca Walker

Carol Eyre

Sarah Law

N/A

Year 3

Claire Gunson/Joanne Besaw

 

 

Deborah Berry

Science

 

Year 4

Christine Crossfill

 

Richard Butcher

 

Physical Education

Year 4

Jane Dennison

 

Rose Scholes

Guided Reading, Library and Dance

Year 5

Sue Major

 

Sarah Parkin

Kirsty Butler (Unqualified Teacher)

English

 

Year 5

TBA

Sandra Wood

Laura Dews

 

Geography

Year 6

Karen Worthington

 

 

Paul Tattersfield

Music

Year 6

Val Fodden

 

 

 

Non class based teaching and support staff

 

Allison Robinson - Teacher (EAL and History - Part-time 2.5 days)

Angela Batley (LTSA and TA Supervisor)

Kelly Jones (Pastoral Mentor)

Elaine Bedford (Pastoral Mentor)

Tamzin Barker (Attendance Officer)

Matthew Broadbent (Sports Leader – ACES)

Professional Dance Teachers by Yew Tree

 

Little Learners Staff

 

Carole Hill (Manager)

Nahid Akhtar

Donna Bedford

Debra Race

 

Administration

 

Yvonne Crossland (Business Manager)

Zoe Parkin

Sue Milner

Susie Murphy

Stuart Cruickshank (Site Supervisor)

 

Lunchtime Supervisors and Other Lunchtime Staff

 

Tracey Young

Christina Beeching

Rebecca Oszko

Carol Oszko

Jane Kenney-Douglas

Carly Rhodes

Zoe Ward

Sharon Foster

Louise Preston-Davies

Charlotte Colenutt

Diane Larkin

Cheryl Townsend

Donna Boon

Julie Gilbertson

Angie Batley

Nualu Lawton

Linda Blakey

Matthew Broadbent

Elaine Bedford